تمام نکاتی که برای داشتن آکواریوم استاندارد باید بدانید!

آب برای ماهی زایشگاه، پرورشگاه، آموزشگاه و گاهی قبرستان است. حال اگر تعدادی ماهی را در مخزن کوچک و محدودی زندانی کرده ایم. بایستی شرایط بسیار خوبی برای آنها ایجاد نماییم . آکواریوم برای ماهیها علاوه بر آنچه که گفته شد حکم سوپرمارکت را نیز دارد.در طول این مقاله از مجله حیوانات خانگی  به تشریح تمام شرایطی که یک آکواریوم استاندارد داشته باشد می پردازیم. یعنی آبزیان همه چیز موردنیاز خود را بایستی از داخل آن بدست آورند. درست است که غذا و اکسیژن موردنیاز آنها به وسیله صاحب آکواریوم بطور مرتب تامین می شود.

با وجود این ماهیها علاوه بر غذا و اکسیژن برای رشدونمو سلامت خود احتیاج به برخی مواد دیگر مانند عناصر کمیاب، نیتراتها و املاح بیوژن دارند. محیط آنها بایستی حتما از نیتراتهای مضر، گازهای سمی و غیره بری بوده و پی-اچ و درجه سختی اب در حد مناسب باشد. در غیراینصورت حتی با خوراندن و تهویه خوب، بازهم مریض شده و خواهند مرد.در ادامه به تمام نکاتی که برای داشتن آکواریوم استاندارد باید بدانید می پردازیم

آکواریوم2

میزان دما

ماهیهای زینتی مناطق استوایی در طول مدت زندگی خود احتیاج به درجه حرارت بالا دارند. این گرما بطور متوسط حدود 25 درجه سانتیگراد است ولی برخی از ماهیها درجات حرارت بیشتری لازم دارند.

برخی از ماهیها برای زندگی عادی به حرارت 25 درجه و برای تخمریزی به حرارت 28 تا 32 درجه سانتیگراد احتیاج دارند. عکس یك چشم به هم زدن هم ممکن است. برخی از سیکلیدها برای تخمریزی گرمای کمتری نیاز دارند. نیاز حرارتی ماهیها برای زندگی عادی و مراحل باروری در بخش مربوط به ماهیها شرح داده شده است.

هرگز نباید درجه حرارت آب بطور ناگهانی کم یا زیاد شود. هنگام تمیز کردن آکواریوم ابتدا بایستی در ظرف مناسبی اب هم درجه آکواریوم درست شود و ماهیها در آن قرار گیرند. پس از تمیز کردن آکواریوم ماهیها با همان آبی که قبلا زمینه سازی شده است بایستی در آکواریوم ریخته شوند.

اگر احتیاج به اب بیشتری دروازه اندر داخل آکواریوم است بایستی مازاد آب تدریجا اضافه شود تا از تغییر ناگهانی درجه حرارت جلوگیری به عمل آید.تغییرات غیرناگهانی درجه حرارت اثرات چندان سوئی در قیاس با تغییرات ناگهانی ندارند. برای مثال هنگام قطع برق برای مدت چند ساعت درجه حرارت آب آکواریوم به تدریج کم می شود که ممکن است گاهی 5 یا 6 درجه سانتیگراد کاهش یابد.در طبیعت نیز درجه حرارت آب در روز تحت تابش نور خورشید زیادتر از عشا است ولی چون درجه حرارت به تدریج سردتر یا در گاه گرمتر می شود اثر زیادی بر سلامت ماهی ندارد.

اکسیژن 

اکسیژن گازی است که سوخت اصلی بدن هر موجودات میت و حی را تامین می نماید. این گاز که یک پنجم حجم هوای اتمسفر را تشکیل میدهد، تا حدودی قابلیت جذب و حل شدن در اب را دارد. همانطور که اکثر مخلوقات خاکزی اکسیژن هوا را از روند ریه ها گرفته و به خون انتقال میدهند.

اکثر آبزیان از جمله ماهیها، اکسیژن محلول در آب را به وسیله آبششها گرفته و به خون انتقال میدهند. هرچه آب گرمتر شود قدرت نگهداری اکسیژن محلول در آن کمتر خواهد شد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که ماهیهای آب سرد، احتیاج به اکسیژن محلول در آب بیشتری در مقایسه با ماهیهای آبهای گرم از جمله ماهیهای آکواریومی دارند.

 

بنابراین حفاظت این ماهیها در آکواریوم به مراتب آسانتر از نگهداری ماهیهای اب سرد می باشد. هرچه سطح آب آکواریوم بیشتر باشد جذب اکسیژن هوا بیشتر خواهد بود. بنابراین آکواریوم هایی که به شکل مکعب مستطیل ساخته می شوند به مراتب بهتر از آکواریوم های استوانه ای و کروی می باشند.

آکوا

اولین نشانه کمبود اکسیژن محلول در آب، جمع شدن ماهیها در سطح می باشد. در این هنگام بایستی بلافاصله نسبت به تهویه اب اقدام گردد. اگر به دلائلی پمپ هوا خراب شده و درست کردن آن ممکن است یکی ممارست اسب سواری موعد به طول انجامد بایستی با یک لیوان چندین سود از اب آکواریوم برداشته و از فاصله 30 سانتیمتری به داخل لمحه ریخت تا هوای کافی در آب حل گردد تا آماده شدن پمپ بایستی هر ساعت دو سه بار این کار انجام گردد.

هنگام بی شبهه برق نیز در تندیس لزوم بایستی به همین ترتیب عمل نمود. اگرچه تلبیس آب بی آمیغ ماهیها لازم و ضروری است با وجود این اگر بیش از حد لزوم آب تهویه گردد حبابهای ریز هوا که روی جدار آکواریوم و گیاهان داخل آن بوجود می آید ممکن است باعث ایجاد بیماری در ماهیها به نام بیماری حباب هوا گردد که اکثرا وارث مرگ و میر آنها می گردد. بنابراین از تهویه بیش از حد بایستی خودداری گردد.همواره بایستی توجه داشت که هرچه درجه حرارت آب بالاتر رود به همان نسبت از تراکم اکسیژن محلول در آب کاسته خواهد شد. بنابراین با افزایش درجه حرارت، بایستی شدت تهویه اب غالب گردد تا تعادل برقرار شود.

پی-اچ 

درجه اسیدی و قلیایی اب را پی-اچ می گویند. مواد اسیدی و قلیایی داخل اب سعی می کنند یکدیگر را خنثی نمایند. بنابراین اگر مرتبه حد مواد اسیدی داخل آب بیشتر از قلیاها باشد. ام اسیدی و برعکس قلیایی می باشد. تغییرات پی-اچ از صفر تا 14 است. پی-اچ 7 در این تغییرات خنثی است.یعنی میزان مواد اسیدی و قلیایی آب کاملا هم اندازه اند. هرچه از 7 به كناره جانب صفر رویم. بر شدت درجه اسیدی قدس هرچه از 7 به طرف 14رویم، بر شدت درجه قلیایی آب افزوده می شود. بنابراین اگر آبی دارای پی-اچ 6 است.درجه اسیدی آن از آبی که دارای پی-اچ 5 است، کمتر و اگر آبی دارای پی-اچ 8 است پایگاه قلیایی لمحه از آبی که دارای پی-اچ 9 است کمتر می باشد. برخی از ماهیها پی-اچ کمی اسیدی و عده ای پی-اچ کمی قلیایی لازم دارند که در بحث مربوط به تکثیر و پرورش ماهیها در مورد هریک بحث گردیده است.پی-اچ آب را میتوان با کاغذ پی-اچ سنج یا دستگاه های الکتریکی مخصوص اندازه گیری کرد. از آنجا که پی-اچ مناسب برای انواع ماهیها بین 6.4 تا 7.6 است.

هنگام خریدن کاغذ پی-اچ سنج، بایستی کاغذی خریداری شود که تغییرات 5.5 تا 9 را اندازه گیری می کند. بر روی جعبه کاغذ پیچ-اچ سنج رنگهای مختلفی هستی چگونگی دارد که تغییرات درجات پی-اچ را نشان میدهد.

برای این محسوب بایستی یک برش از کاغذ پی-اچ سنج را در اب به روزگار 10 تا 15 ثانیه نگهداشته و رنگ ایجاد شده را با رنگهای استاندارد روی جعبه مقایسه و پی-اچ آن را نمایان کرد. پی-اچ خنثی دارای رنگ سبز است. هرچه پی-اچ به طرف قلیایی افزایش یابدف رنگ به دست آمده زردتر و هرچه به طرف اسیدی رود رنگ آن آبی تر می شود.

آکوا2

برای تغییر عطا و گرفتن میزان پی-اچ از طرف اسیدی به قلیایی یا برعکس و باتوجه به نیاز ماهی ها میتوان نفرت زدگی افزودن برخی ماده ها مخدرها(هروئین و ) به آب استفاده نمود. درصورتی كه آب بیش از حد اسیدی است، میتوان با افزودن کمی بی کربنات سدیم یا کربنات کلسیم آن را به طرف قلیایی برد و اگر پی-اچ آب بیش از حد لازم قلیایی است، با چرباندن کمی اسیداستیک یا اسیدکلریدریک که به مقدار بسیار زیاد رقیق شده است و یا کمی پوست گیاه بستر یا گیاهان پوسیده میتوان آن را به طرف اسیدی برد.

قبلا بهتر است مقداری از آب را برداشته و در بیرون از آکواریوم تغییر پی-اچ را بررسی و سپس با محاسبه حجم آب داخل آکواریوم مقدار مواد شیمیایی را که برای تغییر پی-اچ آب آن لازم است به آکواریوم اضافه نمود.

اگر تغییر دادن پی-اچ بدون ته و دقت انجام شود، تغییر بیش از حد آن ممکن است ناراحتی بیشتری برای ماهیها به وجود آورد. در شكل لزوم تغییر پی-اچ اب و افزایش یا کاهش آن، روزانه نباید پی-اچ آب را 0.4 درجه بیشتر تغییر داد.

تغییر 0.4 نیز بایستی 2 بار در روز گلرو هر بار 0.2 درجه صورت گیرد. برای مثال اگر بایا است پی-اچ آب 1.2 درجه کاهش یابد، این تغییر بایستی در عرض سه روز انجام گیرد. گیاهان داخل آکواریوم کلا احتیاج به پی-اچ کمی قلیایی دارند و اگر پی-اچ آب اسیدی شود، کم کم از بین خواهند رفت. همانگونه که اشاره گردیده است، نامورگشتن جای کاغذ پی-اچ سنج، میتوان از کیت های سنجش پی-اچ و یا پی-اچ سنجهای دیجیتالی استفاده نمود.

Children at aquarium of La Rochelle

تعویض آب آکواریوم به صورت هفتگی

حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد آب آکواریوم را هر هفته عوض کنید. اولین قدم در تعویض آب، خارج کردن پسماند و زباله های اکواریوم است که با کمک سیفون مخصوص آکواریوم انجام می شود. حین خارج کردن پسماندها، بخشی از آب نیز عوض می شود. پس از انجام این کار استفاده از تهویه ی آب را فراموش نکنید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید