پرورش و نگهداری گوسفندان

در ایران علوفه مراتع متغیر است و گوسفندان همانند شتر مواد لازم را در بدن خود به صورت دنبه و دیگر مواد ذخیره می کنند. به خاطر مسایل مذهبی و اهمیت قربانی کردن، گوشت گوسفند در درجه اول و دیگر عایدی های آن در درجه دوم اهمیت قرار دارد.

اگر قصد خرید گوسفند زنده در تهران و پرورش و نگهداری گوسفندان را دارید لازم است که با انواع نژاد های گوسفندان آشنایی داشته باشید تا با انتخاب بهترین نژاد که بیشترین درآمد دهی را داشته بو بتوانید به کسب و کارتان رونق دهید. در ادامه با مجله حیوانات خانگی همراه باشید.

بره

برای انتخاب نژاد مناسب در ابتدا لازم است که با انواع آنها سررشته داشته باشید. در مقاله نژادهای گوسفند انواع آنها شامل گوسفندان نژاد پشمی، گوشتی و شیری را معرفی کردیم.

محبوب ترین نژاد گوسفندان اندر ایران، نژادهای گوشتی هستند به این دلیل که مصرف گوشت گوسفند در ایران در مقایسه با شیر آن بیشتر است، باید بر اساس نیاز خود اقدام به خرید نژاد های مختلف نمایید. در ادامه این نوشته بهترین گوسفندان هر یک از نژاد ها را معرفی خواهیم کرد تا یک پرورش اصطبل سود را تجربه نمایید.

انواع گوسفند

گوسفند رومانف

این گوسفندان از انواع گوشتی هستند باحیا به دلیل چند قلو زا بودن محبوبیت زیادی در میان پرورش دهندگان دارند، به علاوه این نژاد در تمام مقوله ها عام فریه زاد و ولد دارند و به دلیل چند قلو زا بودن سود خوبی از پرورش آنها کسب خواهید کرد. این نژاد در آب و هوای سرد زندگی میکند، البته این نژاد تنها گوشتی نیست و پشم خیلی مرغوبی هم دارد که توجه تولید کنندگان فرش خجول پارچه است.

گوسفند نژاد شاروله

یکی دیگر از نژاد هایی که با پرورش انها سود خوبی خواهید داشت، نژاد شاروله است، این نسب یکی از مقاوم ترین نژاد های گوشتی است، میش های این نژاد بیش از 100 کیلوگرم وزن دارند و وزن قوچ های آنها 150 کیلوگرم علاوه براین میرسد، این نژاد هم مانند نژاد زومانف در آب هوای سرد زندگی میکند. پرورش این نژاد بیشتر در کشور های سرد مانند روسیه، کانادا، لهستان و ترکیه رواج دارد.

گوسفند نژاد آواسی

نژاد آواسی هم مانند نژاد های پیش از گوشتی است، اما میتوان به منظور تولید شیر هم از آنها استفاده کرد، تولید شیر در این نژاد 60 تا 268 کیلوگرم است که در صورت نگهداری و تغذیه مناسب شیر آنها به 400 کیلوگرم هم میرسد.

گوسفند لاکن

از و دنیا اولی گوسفندان نژاد شیری میتوان نژاد لاکن را نام برد، این نژاد یکی از پربازده ترین نژاد های گوسفندان شیری است، از این نژاد یگکی از محبوب ترین گوسفندان در کشور فرانسه است که بیش از 300 لیتر شیر در هر دوره شیر دهی 28 روزه تولید میکند، این نژاد به طور گسترده برای تولید لبتیات مورد استفاده قرار میگیرد.

گوسفند افشاری

گوسفندان این نژاد از نزاد های گوشتی هستند که در استان های آذربایجان غربی  شرقی و زنجان پرورش داده می شوند، نیرنگ فریفتن این نژاد در اکثر موردها قهوای رنگ است و خیلی کم در رنگ های روشن وسفید یافت میشوند، این نژاد اکثرا قوه ای تیره و قرمز رنگ هستند،البته بره های این نژاد در ابتدای تولد رنگ بسیار تیره ای دارند اما پس از گذشت چند ماه رنگ بدن آنها روشن تر میشود.

سایر نژاد های گوسفندان

 

آبشخور

 

جایگاه گوسفند پرواری:

یکی از محاسن پروردن گوسفند در مقایسه با دامهایی نظیر گاو و یا طیور عدم نیاز به تامین جایگاه پرهزینه می باشد. با این حال به مقصد برای منظور بهره برداری اقتصادی از گوسفند، داشتن جایگاه و تاسیسات فنی مناسب موجب حفظ و حراست، تامین بهداشت و سلامتی، افزایش تولید دام و صرفه جویی در هزینه های نگهداری و پرورش می شود.

قبل رجزخوانی كردن احداث ساختمان نگهداری گوسفندان باید شرایط زمین، درجه حرارت، میزان رطوبت و وزش برآمدگی بررسی شود زیرا گوسفند بستگی به کوران باد و رطوبت، بیش از دگر عوامل جوی حساس است.

شرایط احداث مخزن گوسفند پرواری:

- زمینی که برای احداث جایگاه دام انتخاب می شود باید از زمین های اطراف بلندتر ذكر یا حداقل هم سطح باشد تا از ورود آبهای جاری به محل دامها جلوگیری شود.

- از نظر جغرافیایی، دامداری در محلی در نظر گرفته شود که جهت وزش بادهای غالب از خانه های مسکونی به طرف دامداری باشد.

- جایگاه باید طوری ساخته شود که نور خورشید به مقدار زیاد تو آن بتابد، چون نور خورشید وا داشتن اشعه ماورای بنفش موجب ضدعفونی شدن جایگاه و همچنین ایجاد ویتامین D می گردد.

- دیوار، سقف گلچهر کف جایگاه باید از مصالحی مانند سنگ، آجر و سیمان ساخته شود تا امکان زندگی حشرات، میکربها و قارچها کمتر شود و ضدعفونی جایگاه هم به راحتی صورت گیرد. کف جایگاه باید محکم و بادوام و غیرقابل نفوظ باشد. همچنین کف جایگاه لغزنده نباشد و از شیب ملایم در حدود 1 درصد برخوردار باشد تا آب و ادرار زیر پاهای دامها سرجمله نشود، زیرا گوسفند در برابر رطوبت نازك مشرب است.

- مصالحی که برای سقف مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا در جایگاه بسته، تیرآهن و آجر و در جایگاه باز، ایرانیت و ورقه ایا فلزی می باشند. باید سعی نمود از ابداع سقف های هادی حرارت مانند حلبی و آهن سفید خودداری کرد زیرا اینگونه سقف ها گرما و سرما را به شدت منتقل می کنند. اگر از ایرانیت برای سقف استفاده شود برای جلوگیری از ورود گرما به داخل جایگاه لازم است سقف با پشم شیشه و یا یک لایه کاه گل پوشیده شود.

- بحبوحه جایگاه در مناطق سردسیر، معتدل و گرمسیر به ترتیب 2.7 ، 3 و 3.5 متر توصیه می شود.

- در شوخ سیخ آخور باید بهاربند یا حیاط آغل وجود داشته باشد و مساحت آن دو برابر فضای مسقف در بینش رویت گرفته شود.

- درب آغل باید نسبتا طولانی و تقریبا به عرض 2.3 واحد طول باشد تا عبور گوسفندان به راحتی صورت پذیرد.

آغل

مکان تغذیه:

- مکان غذاخوری گوسفند در شکل مدرن و سنتی ساخته می شود. در شکل مدرن محل غذاخوری شامل علف خور (معلف) و طویله می باشد. علف، کاه، یونجه پندنیوش خوراکهای پرحجم را در معلف و کنجاله و آرد جو و سایر مواد کنسانتره یا غذاهای فشرده (پلت) شده در آخور قرار داده می شوند.

- آخورها را باید در پایین و علف خورها را به صورت نرده ای در بالای آخورها احداث کرد.

- خراج دیوار جلو آخورها باید از سطح زمین 30 تا 40 سانتیمتر و ارتفاع دیوار تخمه 1 تا 1.5 متر باشد تا حیوان هنگام تغذیه، مواد خوراکی را با پوزه به بیرون آخور نریزد.

- باید بالای آخورها یک میله سراسری برگماری گردد تا گوسفندان وارد آخور نشوند و با ادرار خود مواد خوراکی را آلوده نسازند.

- کف آخورها باید به صورت گرده ماهی ساخته شود تا مواد غذایی در کناره های آخور نمانده و فاسد و کپک زده نشود و موجبات مسمومیت دامها فراهم نگردد.

- در بعضی از واحدهای پرواربندی انواع علف خورها را متحرک می سازند تا هروقت بخواهند گوسفندان را داخل فضای باز و بهاربند علوفه بدهند. آخورهای متحرک را می توان با چوب یا فلز درست کرد.

آبشخور:

لازم است در طول شبانه روز آب تمیز و کافی در اختیار گوسفندان باشد. در دسترس بودن همیشگی آب برای دامها موجب هضم و جذب بهتر ماده ها مخدرها(هروئین و ) غذایی در دستگاه گوارش می شود و گوسفندان کمتر صدر در سوء هاضمه مبتلا شده و سلامت آنها به خطر نمی افتد. معمولا برای هر 15 راس گوسفند باید 45 سانتیمتر آبشخور در رای گرفت.

 

 

اشتراک گذاری

یک نظر دهید