معرفی بیماری سگ ها و علائم آنها!

 علائم بیماری در سگ ها تعدادشون خیلی بیشتر از اون چیزیه که فکرش رو بکنین. همه ما هم سگ مون رو دوست داریم و در صورت بیمار شدنش دوست داریم سریعتر براش کاری انجام بدیم. تشخیص بیماری در سگ ها یکی از وظایف مهم ما در نگهداری از سگ مون هست.

برای اینکه بتونیم موقع بیماری سگ مون بهتر کمکش کنیم باید در درجه اول نشانه های بیماری رو بشناسیم تا اون ها رو راحت تر توی سگمون تشخیص بدیم و در درجه دوم نحوه تلاقی باهاشون جلو بلد باشیم.

سگ ها نیز مانند صاحبشان، ممکن است خسته شوند. این مریضی ممکن است یک ویروس ساده یا بیماری جدی و خطرناک باشد. از آنجایی که سگ نمی‌تواند مشکل خود را مستقیما به شما بگوید، بنابراین باید به علائم و نشانه هایی که در حی به وجود می‌آید التفات داشته باشید. در صورتی که احساس کردید سگ شما مریض شده است حتما با دامپزشک مشورت نمایید.

در ادامه این مطلب به معرفی بیماری سگ ها و علائم آنها می پردازیم. با ما همراه باشید.

بیماری سگ ها (1)

شایع ترین و مهم ترین بیماری های سگ ها

هنگامی که یک حیوان بیمارمی شود نمی تواند که علائم بیماری رابه زبان بیاورید. وآنچه مشخصه بیماری دراوست نشانه هایی است که از رفتار وحرکات وی به دست نبیذ آید ودرواقع می بایست با زبان اختلالات بدن با یک حیوان بیمارصحبت کرد.

چنانچه یک یا چند نشانه زیررا در رفتار و ظاهر سگ خود مشاهده نمودید دلیل بروجود بیماری بوده ومی بایست که تحت معاینه دامپزشکی ودرمان قرارگیرد. می توان از متداول ترین بیماری سگ ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری دندان
 • عفونت گوش
 • خارش پوست یا عفونت پوست
 • استفراغ یا اسهال
 • سفتی و درد
 • مشکلات ادراری
 • چاقی

فهمیدن نشانه های بیماری در سگ چه اهمیتی دارد

خیلی از کسانی که از سگ نگهداری میکنن، در صورتی که کوچک ترین تغییری توی رفتار سگشون یا عادت های هرشب اش به وجود میاد، مضطرب و نگران میشن و فکر میکنن که شاید اتفاقی افتاده.

خیلی از افراد هم هیچ توجهی مشتعل ساختن و خاموش كردن برافروخته شدن این تغییرات نشون نمیدن و حتی اگر نشانه های بیماری در سگ ظاهر بشن اول منتظر میشن تا حالش خود به خود برگزیده بشه!

با شناختن نشانه های بیماری، و دونستن اینکه کدوم نشانه ها خطرناک و اضطراری هستن و به کدوما میشه زمان داد، موقع  بروز علائم بیماری سگ مون خیالمون راحت میشه .

از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یبوست                                      افزایش مقدارادرار

لرزش بدن                                  تلاش برای ادرارکردن

تب                                           بی قراری

اشک آلودی چشمها                        تنگی نفس

ریزش ترشحات ازبینی                   کاهش وزن

سرفه                                         عطش زیاد

کاهش اشتها وبی اشتهایی                 لنگش . فلجی

استفراغ                                      درد یا نشانه های عصبی

اسهال                                        حك خناق گر . ریزش مو

کج نگه داشتن سر                          بی حالی مفرط

بیماری های سگ

آب خوردن بیش از حد معمول

مقدار آبی که سگ در طول روز می‌نوشد را تحت نظر داشته باشید. اگر تغییرات زیادی در مقدار نیلی که سگ می‌خورد مشاهده کردید چه زیاد باشد و چه کم، مشکلاتی را در پی دارد که نیازمند مراقبت‌های خاصی می‌باشد.

 • به عوامل موثر متمایز مانند فعالیت شدید و ولو گرمی هوا توجه داشته باشید.
 • اگر سگ به مدت یک هفته متوالی در آب خوردن افراط می‌کند او را نزد دامپزشک ببرید.

توجه به میزان انرژی سگ

بی‌حالی و کسالت طولانی ‌مدت سگ به این معنی است که او ذوق خوبی ندارد. البته بدیهی است که سگ پس از فعالیت بدنی زیاد خسته شود، با این حال باید به علائمی چون کم شدن میزان فعالیت سگ و ضعف عمومی بدن که با شلی همراه باشد توجه داشت.

 • اگر این بی‌حالی و کسالت بیش تراشیدن دو یا ثالث روز ادامه پیدا کند، سگ باید تحت نظر دامپزشک قرار گیرد.
 • بی‌حالی اگر با علائم دیگر همراه باشد نیز به مراقبت و معاینه نیاز دارد.
 • انرژی بیش از حد نیز ممکن است یکی رمیدگی علائم بیماری در سگ باشد.

توجه به مشکلات تنفسی سگ

مشکلات تنفسی سگ شما ممکن است ناشی از وجود اخلال داخل عملکرد سیستم تنفسی او باشد.  تشخیص علت این مشکل کار سختی است بنابراین باید او را نزد دامپزشک ببرید.

 • مشکلات تنفسی نیازمند توجه و دقت زیاد هستند
 • اگر لثه ی سگ رنگ شایق به آبی دارد فوراً برای درمان حركت کنید.

بیماری های سگ ها (1)

 خارش پوست درصورتی كه عفونت های پوستی

همه سگها روزانه خارش دارند اما اگر متوجه شوید سگ شما به طور دائم در حال خراش است این نشان می دهد که چیز دیگری در حال انجام است. عامل شماره یک ایجاد خارش پوست در سگ ها آلرژی غذایی است.

شایع ترین مواد آلرژی غذایی عبارتند از ذرت، گندم و سویا که در بسیاری از غذاهای سگ یافت می شود. تغییر در مواد غذایی با آلرژن کم مانند گوشت بره و برنج ممکن است کلید از بین بردن خارش پوست سگ شما باشد. به همراه این حال، اگر تغییر رژیم غذایی تغییری نداشته باشد یک بازدید از دامپزشک لازم است.

بوی بد های باکتریایی و مخمر همچنین می تواند باعث خارش سگ شوند و می توانند منجر به مشکلی شناخته شده به عنوان نقاط داغ شوند. نقاط داغ باعث زخم های بسیار دردناک، به ویژه برای سگ هایی با پوست ضخیم می شود.
بسته به نوع عفونت، دامپزشک شما ممکن است یک شامپو برای درمان آلرژی ها یا پماد آنتی بیوتیک برای عفونت های شدید پوست توصیه کند. تعدادی از دلایل برای پوست خارش دار سگ وجود دارد بنابراین تشخیص درست اولین گام در درمان این مشکل است.

مشکلات دستگاه ادراری

UTI لا از طریق نشانه هایی خودستایی كردن قبیل ادرار مکرر، خون در ادرار، ادرار دردناک، اشک در عاجل ادرار کردن، زور زدن برای ادرار کردن یا فقدان زدن ناحیه تناسلی مشخص می شود

اگر در سگ خود علائم هر یک از این علائم را مشاهده کنید، سگ را به دامپزشک ببرید. دامپزشک شما یک نمونه وارسی ادرار را برای تعیین روال عفونت و رخصت پروانه تداوی مناسب آنتی بیوتیک اجرا خواهد داد.

 

اشتراک گذاری

یک نظر دهید