بهترین راه برای نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان

بیشتر افراد دوست دارند که حیوانات خانگی خود را در خانه ی خود از آنها نگهداری کنند ولی باید در مورد مواردی که ممکن است مورد نیاز باشد اطلاعات کافیداشته باشند تا در زمان لازم از وقوع مشکلات ممکن استفاده کنید تا بتوانید حیوانی مهربون و سالم را در کنار خود داشته باشید. یکی از مهم ترین مورادی که باید در مورد حیوانات خانگی بدانید این است که باید در مورد تغذیه حیوان حساس باشید.

بهترین راه برای نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان

حیوانات خانگی موجودات جذابی هستند که می‌توانند اوقات فراغت و تنهایی بسیاری از افراد را پر کنند. با این حال این موجودات هم نیاز‌هایی دارند که باید به آن‌ها توجه شود و در غیر این صورت هم برای خودشان و هم برای نگه‌دارنده‌شان مشکلاتی ایجاد می‌کنند.

نگهداری حیوان خانگی تجربه‌ متفاوتی است ولی باید بدانید که آن‌ها اسباب‌بازی و وسیله‌ی تفریح نیستند و نباید با آن‌ها مثل یک شی برخورد شود. اما در این راه باید به چه نکاتی توجه کرد؟ در ادامه در مطلب بهترین راه برای نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان باما همراه باشید.

 غذای خوب

هر موجودی با توجه به نیازهای بدنش به مواد غذایی خاصی نیاز دارد و حیوانات هم از این قاعده مستثنی نیستند. زمانی که یک حیوان خانگی تهیه می‌کنید باید رژیم غذایی مورد نیازش را هم در نظر بگیرید و توجه کنید غذاهایی که به او می‌دهید هم نیازهایش را برطرف کنند و هم مضر نباشند.

سگ‌ها و گربه‌ها، به خصوص سگ‌ها، در خوردن غذا نسبت به سایر حیوانات خانگی لج‌بازتر و لوس‌تر هستند. باید سعی کنید از همان روزهای ابتدای نگهداری حیوانتان را به غذای مخصوصش عادت دهید.یادتان باشد از دادن گوشت به حیوانتان حتی‌الامکان خودداری کنید چون وقتی مزه‌ گوشت زیر زبانش برود به سختی می‌توانید او را به خوردن غذاهای معمول عادت دهید که هم برای سلامتیِ خودش مضر است و هم برای جیبِ شما.

پرنده‌ها و ماهی‌ها از این نظر مشکلات کمتری دارند، اما باید توجه کنید که چه غذایی به آن‌ها می‌دهید. به خصوص ماهی‌ها که موجودات حساسی هستند و لازم است مراقبت‌های خاصی از آن‌ها داشته باشید. رژیم غذایی حیوان خانگی باید به گونه‌ای باشد که هم نیازهایش را برطرف کند و هم ضرر خاصی برای شما یا او نداشته باشد.

محل ادرار و مدفوع

یکی از چالش‌های بزرگ در  نگهداری حیوان خانگی این است که به او آموزش دهید در محل مخصوصی ادرار و مدفوع کند. گربه‌ها نسبت به سگ‌ها به آموزش کمتری نیاز دارند. کافیست یک ظرف مخصوص یا خاک مخصوص برای گربه تهیه کنید و نهایتا یک یا چند بار او را در آن ظرف بگذارید تا متوجه شود این ظرف برای چه کاریست. بهتر است این ظرف را دور از اتاق خواب و آشپزخانه بگذارید و روزانه آن را تمیز کنید تا از شیوع آلودگی در خانه جلوگیری شود.

اما قضیه‌ سگ‌ها فرق می‌کند. سگ خیلی سخت به محلی مخصوص برای ادرار و مدفوع عادت می‌کند و ممکن است در این راه امانتان را بِبُرد. شاید بهتر باشد برای مدتی فرش‌های خانه‌تان را جمع کنید، چون سگ‌ ها تمایل دارند در جایی که یک دفعه ادرار کرده‌اند دوباره نیز ادرار کنند.

بهترین راه برای نگهداری از حیوانات خانگی در آپارتمان

باید حرکات حیوان را زیر نظر بگیرید و وقتی که حس کردید می‌خواهد دستشویی کند (مثلا وقتی که شروع به بو کردن زمین می‌کند) او را برداشته و در محل مخصوص قرار دهید. این روند ممکن است طولانی و خسته‌کننده شود، اما ناامید نشوید.روند تفهیم محل مخصوص ادرار و مدفوع برای سگ می‌تواند طولانی و خسته‌کننده شود، اما نباید دست از تلاش بکشید.توجه به حیوان خانگی مانع از افسردگی و بدخلقیِ او می‌شود. هرچند نباید این توجه بیش از اندازه شود

نظافت و بهداشت

حیوانات خانگی اگر به درستی نظافت نشوند می‌توانند ناقل بیماری‌های بسیاری باشند. با یک دامپزشک مشورت کنید و برای حیوانتان یک برنامه‌ زمان‌بندی شده‌ نظافتی تدوین کنید.از واکسیناسیون حیوانتان غافل نشوید. اغلب حیوانات خانگی هر چهار ماه یک بار نیازمند ویزیت دامپزشک هستند و از آنجا که این امر ارتباطی مستقیم با سلامت حیوان و خود شما دارد، بهتر است آن را پشت گوش نیندازید.

با توجه به موی زیاد سگ ممکن است وقتی که آن‌ها را به پیاده‌روی می‌برید انگل‌هایی به پوستش وصل شوند یا موجوداتی او را نیش بزنند و شما متوجهش نشوید. بنابراین همیشه بعد از پیاده‌روی پوست آن‌ها را بررسی کنید. اگر دیدید که سگتان بیش از حد خودش را می‌خاراند سریعا علتش را پیدا کنید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید