چند نکته ی مهم درباره نگهداری از سگ برای اولین بار

سگ ها موجودات بسیار دوست داشتنی هستند و داشتن یک دوست باوفا در خانه به شما کمک می کند تا زندگی شادتری داشته باشید و راحت تر بر مشکلاتی از قبیل استرس و افسردگی غلبه کنید. نگهداری از سگ هرچند بسیار لذت بخش است اما می تواند دردسرساز هم باشد بخصوص اگر دفعه ی اولی باشد که شما از یک سگ نگهداری می کنید. بهتر از قبل از خریدن سگ همه ی جنبه های آن را در نظر بگیرید و متوجه این موضوع باشید که سگ ها به توجه زیادی نیاز دارند و این امر اگرچه بسیار سخت است اما به شما حس خیلی خوبی خواهد داد. نژادهای سگ مختلفی هستند که شما می توانید در آپارتمان نگهداری کنید، پس باید نژاد سگ خود را هم به خوبی بشناسید و اخلاقیات و ویژگی های شخصیتی آنها را خوب بدانید! در ادامه ی این نوشته از مجله حیوانات خانگی برای شما چند نکته ی مهم درباره نگهداری از سگ ها برای اولین بار آورده ایم. با ما همراه باشید.

نژادهای سگ (1)

در این موارد ممکن است شما صاحب حیوانی شده باشید که مالک قبلی آن به دلیل ناتوانی در نگهداری آن اقدام به فروش یا واگذاری آن کرده است. لذا شما قبل از خریداری یک سگ بالغ حتماً با صاحب قبلی آن تماس بگیرید بی آلایشی از خلقیات سگ سؤالاتی بکنید؛ زیرا ممکن است سگ عادات بدی هم سنگ دویدن دنبال مایحتاج نقلیه، کشتن مرغ و خروس یا گازگرفتن مردم داشته باشد. لذا باید فکر کنید که آیا قادر به نگهداری چنین حیوانی هستید یا نه؛ زیرا این ترحم به حیوان نیست که مدام از خانه‌ای به خانۀ دیگر جابه‌جا شود.

اگر شما سگ سرکش و شروری دارید هرگز لحظه را به شخصی که به دنبال سگ نگهبان می‌گردد ندهید و به قولی خود را از دست آن سترده بی خبر بی نیاز نکنید زیرا صاحب جدید آن هم مسلماً به دنبال رونده برای خلاص شدن از لحظه می‌گردد.
سگ‌های بالغ نیز مانند توله سگ‌ها باید جعبه ای سبد برگزیده به خود داشته باشند که در جای ساکتی که در جریان توجه مباد قرار گرفته باشد. ضمناً باید یاد بگیرند که قبیل زمانی که به آنها اجازه خروج داده نشده داخل جعبه یا سبد خویش بمانند.

نژادهای سگ (2)

سگ شما باید احساس راحتی کند!

ورود یک سگ به خانه برای اولین بار ، اتفاقی هیجان انگیز و خاطره ای به یاد ماندنی برای افراد آن خانه است . آماده کردن خانه برای آوردن سگ جدید کار بسیار حساس و مهمی است به خصوص اگر بی درنگ سگ قبلا ً شرایط زندگی سختی داشته باشد  . در این قسمت نکات و راهنماهای مفیدی جهت آسان تر کردن ورود و آشنایی دوست کوچولوی جدید شما فراهم شده است.

راههای مختلفی وجود دارد برای اینکه دوست کوچولوی جدید من وتو از شرایط محیط خانه کمتر بترسد . به خاطر داشته باشید جاروبرقی صهبا تواند یک هیولای وحشتناک برای سگ شما باشد . سگ ها تا به حال جاروبرقی و دیگر وسایل خانگی که تولید صدا می کنند و ترسناک هستند ندیده اند.

سگ شما به زمان بی برگی دارد تا وا صداهای جدید و فضای درون خانه خود را هماهنگ کند و ممکن است در این مدت از خیلی از وسایل نا آشنا بترسد . برای اینکه این موقع بدون استرس سپری شود محیط موقر و ساکتی فراهم کنید . محل توقف امنی برای او مهیا مرتب شمرده شده کنید تا هر موسم از چیزی ترسید به آنجا برود.

نگهداری از سگ (1)

رسیدگی به وضعیت موها

همه ی نژادهای سگ نیاز به شانه کردن هرماهه و سالانه دارند. این امر موجب بهبود ظاهر حیوان در نژادهای موکوتاه می‌گردد لیكن در نژادهای موبلند یک امر کاملاً ضروری است. یکی از عمده شکایات صاحبان سگ، در مورد ریختن مو روی مبل، فرش و آلت خانه می‌باشد لذا با شانه کردن منظم می‌توانید این مشکل را تا حدی برطرف کنید.

اگر شما تولۀ خود را از روزهای اول به شانه زدن روزانه عادت دهید، در آینده این کار حیوان را مضطرب نکرده بلکه از آن لذت می‌برد. برای سگ‌های موکوتاه معمولاً استعمال از یک برس با پرزهای نسبتاً محکم کفایت می‌کند. برس زدن موهای مرده را حذف می‌کند و محفظه بدن را درخشنده وبراق می‌کند. اوقات موریزی معمولاً در بهار و ربیع می‌باشد و به مدت 4 تا 6 ماه جای لمحه مدت را می‌گرد. وقتی سگ‌ها در فصل موریزی هستند به طور روزانه آنها را شانه کنید.

وجود کمی شوره در پوست طبیعی است انا اگر زیاد بود نشانگر شستشوی بسیار از مقیاس و خشکی پوست حیوان است. در موقع شانه کردن جد نید که حیوان را به خوبی تیمار کنید نه این که تنها با کشیدن شانه سربه زیر برس بر روی موهای سطحی حیوان، خود را فریب دهید. شانه کردن گاهی تا یک ساعت وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد لذا قبل از خرید سگ به این مسئله توجه نمایید. با شانه کردن منظم می‌توانید مانع از تشکیل گره در موی حیوان شوید ولی داخل صورت تشکیل گره باید آنها را با قیچی که نوک آن تیز نباشد بردارید. اگرچه محل برداشتن گره ممکن است کم موتر به نظر آید منتها نگران این امر نباشید چون به زودی به وسیله رشد موجبران می‌گردد.

در هوای سرد مراقب سگ باشید!

  • خانه سگ هایی که بیرون از خانه نگهداری می شوند باید عایق و مرتفع باشد و در برابر بادهای شدید و نفوظ آب مقاوم باشد . همچنین میزان خانه باید کوچک باشد  تا گرمای بدن سگ را نگه دارد .
  • سگ های خوب تغذیه شده آمادگی بهتری برای مقاومت در برابر سختی های زمستان دارند ، مخصوصا اگر در بیرون از خانه نگهداری شوند. سگ هایی که در بیرون از خانه نگهداری می شوند برای تولید انرژی کافی نیاز به غذای بیشتری دارند تا بتوانند با سرما مقابله کنند . فراهم کردن آب تازه چنیدین بار در روز توصیه می شود . کاسه های گرمکن الکتریکی آب در دسترس هستند ، اما باید به طور منظم بررسی شوند .
  •  اگر گمان کردید که سگتان دچار سرمازدگی شده ، بافت سرمازده را مالش ندهید زیرا موجب صدمات بیشتری می شود . بلاواسطه محاكمه كردن دامپزشک مراجعه کنید .
  • به دلیل سس ماده منفجره نمودار شیرین مغایر یخ ها ، سگ ها علاقه شدیدی به لیس زدن آن دارند. ضد یخ ها بسیار سمی هستند ، پس بنابراین آن ها را انزجار دسترس دور نگه دارید . اگر حیوانتان از روی بد شانسی با مایع سلوك پیدا کرد مستقیما به دامپزشک مراجعه کنید .
اشتراک گذاری

یک نظر دهید