نکات اصلی تغذیه سگ و گربه خانگی

 

یکی از مهم‌ترین بخش نگهداری از سگ و گربه غذا دادن بهحیوان است. بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این بخش آسان‌ترین بخش از مسئولیت‌های نگهداری حیوان خانگی خود می‌باشد. در حالی بسیار اشتباه فکر می‌کنند. همان‌طور که انسان برای بقای خود به خوردنی خوان و آب نیاز دارد، بقای حیوانات نیز وابسته به غذا و آب می‌باشد. وقتی تصمیم می‌گیرید که از حیوانی به عنوان دوست و همراه سر برآوردن درون و برون خانه نگهداری کنید باید به خوبی احتیاجات غذایی او را بدانید ولو حیوان دچار کمبودهای غذایی نشود. در این مقاله از مجله حیوانات خانگی شما را با برخی نکاتی که باید در تغذیه حیوان رعایت کنید و نکات اصلی تغذیه سگ و گربه خانگی آشنا خواهیم کرد.

 

سگ و گربه

چه غذایی باید به حیوان خود بدهیم؟

باید به نوع غذایی که می‌خواهید به حیوان خود دهید بیشتر دقت کنید. سعی کنید غذاهایی که خودتان می‌خورید را به حیوان ندهید، زیرا ممکن است ترکیبات غذایی من وشما به گونه‌ای باشد که به سلامت حیوان آسیب برساند. به كنیه مثال همبرگر و بیکن برای سگ‌ها اصلاً مناسب نیستند چون در داخل آنها نمک و چربی وجود دارد که می‌تواند التهاب پانکراس و در برخی نژادها نفخ (شور بودن غذا باعث می‌شود حیوان عرق زیادی بخورد و به دنبال آن نفخ ایجاد شود) ایجاد کند. بسیاری دیگر از هزینه و دخل غذای مورد استفاده ما انسان‌ها برای سگ و دیگر ستوران و آدمیان خانوادگی اهل خانه شوهردار خانه پرورد و بازاری ضرر دارد .

امروزه غذاهای آماده صرف برای حیوانات به فروانی یافت می‌شوند که به صورت خشک و یا تازه گلعذار نیمه خشک می‌باشند.

Athlete and her faithful companion

غذای مناسب برای توله سگ

 در مورد غذای توله سگ باید بگوییم که شیر یکی از مهم ترین غذاهایی می باشد که شراب توانید بهتوله سگخود بدهید.

گوشت

یکی از مهم ترین غذاهایی که باید درطیف غذایی سگدر نظر بگیرید استفاده از گوشت برای دفعه های غذای سگ می باشد معمولاغذاهای پروتئینیمانند گوشت می تواند نیاز غذایی سگ را به طور کامل تامین کند ولی از نظر اقتصادی برای شما اصلا مناسب نمی باشد.

جگر

 باید بگوییم که جگر هم یکی از بهترین غذاهایی می باشد که از نظر پروتئینی بسیار برای سگ ارزان می باشد. این منبع غذایی مملو ازویتامین های A و Bاست و فسفر نیز در این ماده ی غذایی وجود دارد.

 مرغ

یکی دیگر از منابع غذایی که می توانید در اختیارسگخود قرار دهید مرغ می باشد که هضم کردن آن برای سگ بسیار آسان می باشد امامیزان کالری مرغنسبت به کالری گوشت بسیار پایین تر است. حتما قبل از اینکه مرغ را در اختیارسگقرار دهید استخوان های مرغ را جدا کنید چون ممکن است درسیستم گوارشی سگمشکل ساز شود.

ماهی

قبل از اینکه ماهی را در اختیار سگ قرار دهید باید استخوان های ماهی را به طور کامل ازگوشت ماهیجدا کنید قوی این را همچنین بدانید که نباید بیش از حد به سگ خود ماهی کیلکا بدهید زیرا که این ماهی در صورتی که گزافه مصرف شود ممکن است در جذبویتامین های مورد نیازاختلال ایجاد نماید.

برنج و تخم مرغ پخته

اگر دوست دارید که غذایی که بهسگخود می دهید دارایگروه کربوهیدارتینیز باشد بهتر است از برنج پخته در کنار مرغ استفاده نمایید. همچنین اگرسگشما معیل دلباخته مشکل گوارشی می آرزو بادا می توانید از کته و ماست برای بهتر شدنسیستم گوارشی سگخود كاربرد نمایید.

British short-hair cat is eating something

 غذای گربه

غذای گربه بالغ چیست؟

قطعا غذای يک گربه وحشی كه در طبيعت زندگی می‌كند و غذای خود را با شكار كردن و با تحرک و زحمت زياد به دست می‌آورد با یک گربه خانگی كه از كمترين تحرک برخوردار بوده و غذای خود را هميشه به صورت آماده از خاوند خود دريافت می‌كند، متفاوت است و این دو احتياجات غذایی يكسانی ندارند. بنابراین كيفيت و كميت جيره غذایی آنها متفاوت خواهد بود. یک غذای متعادل برای یک گربه خانگی، غذایی است كه تمامی احتياجات غذايی شامل: پروتیين، چربی، كربوهيدارت، ويتامين‌ها، مواد معدنی و انرژی را برای بدن موجود زنده، تامين كند.

شما می‌توانید در كنار گوشت از مواد غذایی دیگری مانند پنير، شير و تخم‌مرغ نيز استفاده كنيد. برافروختن هرحال منبع پروتیین بايد حداقل یک بيستم جيره غذایی گربه‌های بالغ را تشكيل دهد. یک دهم جيره غذایی گربه‌های جوان و در حال رشد و یک سوم جیره غذایی بچه گربه‌هایی كه از شير گرفته شده‌اند، باشد. غذای خشک گربه شما باید حاوی پروتیین حیوانی زیاد نصیحت پذیر پروتیین گیاهی کمی باشد چرا که هضم غذاهای گیاهی بعضی وقت‌ها برای گربه‌ها سخت شده و باعث رنجوری گربه ضمیر اول شخص جمع می‌شوند. کربوهیدرات غذای گربه شما نیز نباید بیشتر از 10 درصد آن را تشکیل دهد. یک غذای مفید و سالم برای گربه حاوی گوشت، ماهی یا مرغ تازه است.

لازم به ذکر است که گربه‌ها در مقاسيه با سگ های خانگی، به غذا، پروتیین و انرژی بیشتری (نسبت به وزنشان) نياز دارند ولی خودستایی كردن جهت ديگر از آنجايی كه آنها ساعات زیادی از روز را به استراحت گلرخ خواب می‌پردازند، طبع بیشتری به جهت پرچربی و لاغر شدن دارند. بنابراین عدم توجه روی غذای گربه ممکن است باعث افزایش وزن گربه شود.

برای مثال یک نمونه از غذای مناسب برای گربه خانگی را همراه دستور عمل در ادامه می آوریم.

مرغ خام

مواد لازم:

۲.۵ کیلو ساق قوی ران مرغ. (بدون پوست و باهم حداقل میزان استخوان)

۶۰۰ گرم دل و جگر مرغ

۲ فنجان آب

۴ عدد زرده تخم مرغ

۲۰۰ میلی گرم مکمل ویتامین B

۱.۵ ق.چ نمک ید دار (مراقب مقدار نمکی که به غذا اضافه می‌کنید باشید، نمک بیش از اندازه برای گربه‌ها خطرناک است.)

طرز تهیه:

ابتدا ران مرغ و قلب جگر را کاملا چرخ کنید. در یک کاسه‌ی بزرگ بقیه مواد را ترکیب کنید و سپس مخلوط گوشت چرخ شده‌ي باده را به آنها اضافه کنید. می‌توانید یک‌بار دیگر همه‌ی مواد را چرخ کنید.

این دستور‌العمل برای غذای حدود یک هفته‌ (روزی سه وعده) گربه کافی است. غذا را در بسته بندی های یک روزه فریز کنید و غذای هر روز را از شب قبل درون یخچال بگذارید تا یخ آن آب شود.

برای تهیه غذای گربه‌ها سعی کنید تازه‌ترین مواد غذایی را استفاده کنید. برای فریز کردن بیش از مصرف یک ماه غذا درست نکنید. اگر برای آب شدن یخ غذا سراسیمگی دارید از آب گرم کمک بگیرید. از سیر بی آلایشی پیاز در غذای گربه استفاده نکنید، برای آنها بسیار مضر است.

 

اشتراک گذاری

یک نظر دهید