غذای ماهی قرمز

gold_fish

ماهي قرمز، اين حيوان دوست داشتني که حضورش همراه با شادي، آرامش و زيبايي است، تاريخي چند هزارساله را پشت سر نهاده است تا به‌ عنوان قديمي‌ترين ماهي خانگي يا زينتي به حوض خانه‌ها و آب نماهاي عمومي راه يافته و سال‌هاست، زينت بخش سفره‌هاي هفت سين در ايام نوروز شده است.

بسياري از کودکان ايراني از طريق همين ماهي‌هاي قرمز سفره هفت سين، با دنياي حيوانات آشنا مي ‌شوند و براي بسياري از ما ،عشق و علاقه به حيوانات از همين ماهي قرمز شروع شده است.

غذاي ماهي‌های قرمز

گرچه عمدتاً ماهي قرمز را به جهت نگهداري در آکواريوم پرورش مي ‌دهند، اما در ايران در رودخانه‌هاي حوزه آب ريز درياي خزر نيز مي ‌توان آنها را يافت.

در قديم خانه‌ها وسيع بودند و حوض‌هاي بزرگي در آنها وجود داشت، لذا مردم ماهي قرمز را در طول سال در خانه‌هاي خود نگه مي‌ داشتند و شايد به همين دليل است که اين ماهي‌ها، ماهي حوضي نيز ناميده مي ‌شوند.

اکثر اين حوض‌ها داراي آب راكد بودند که خود مرکزي براي توليد حشرات بود. ماهي‌هاي قرمز براساس ساختار زيستي شان به‌خوبي در آب‌هاي راکد مي ‌توانند زندگي کنند و براي تغذيه خود از تخم حشرات استفاده نمايند.

با توجه به آنچه گفته شد، تغذيه ماهي‌ها در تنگ، از اهميت بالايي برخوردار است و بهترين كار اين است كه از غذاهاي مخصوص آنها استفاده شود.

غذاي ماهي نيز بايد در ظروف كاملاً دربسته و در جاي خشك، خنك و تاريك نگهداري شود.

توجه به تاريخ مصرف غذاي ماهي، يکي از اصول اوليه خريد و نگهداري است. از غذاهايي که تاريخ مصرف آن گذشته است هرگز براي تغذيه ماهي استفاده نکنيد.

ماهى قرمز بايستى با غذاهاى کم پروتئين و سرشار از کربوهيدرات شناور در سطح آب تغذيه شود.

اين ماهي بايستى دو بار در روز و براي مدت يک تا دو دقيقه تغذيه شود.غذا دهى بيش از حد باعث انباشت مواد آلى و دفعى و در نتيجه مسموم شدن ماهى خواهد شد.

از خرده‌هاي ريز نان يا حبوبات پخته شده يا زرده تخم مرغ مي‌توان به‌عنوان غذاي اين ماهي‌ها استفاده نمود.

اشتراک گذاری

3 دیدگاه

  1. من یه سال این ماهی رو نگه داشتم تا امروز که مثل احمق ها گرفتم به تیکه خیلی ریز پنیر داخل آب انداختم از صبح تا ساعت دو ماهی سالم بود. گفتم پنیر حل شده و آبش کثیف شده باید آبش رو عوض کنم ولی چون خوابم می اومد گفتم یه ساعت دیگه ساعت سه که نگاهش کردم مرده بود انگار نه انگار که تا حالا زنده بود
    الان خیلی ناراحتم اگر همون موقع آبش رو عوض میکردم زنده بود
    خیلی از خودم متنفرم

یک نظر دهید